Manyetik Kapı Kilitleri

Cam kapılarda daha da sessiz bir kullanım isteyenler için, manyetik kapı kilitleri. Peki ama nasıl çalışıyorlar ve neden tercih ediliyorlar?

Bu resim için metin sağlanmadı Günümüzde sadece cam kapılarda değil bir çok kapıda daha fazla karşımıza çıkan manyetik kapı kilitleri, ilk olarak estetik peşindeki insanlar tarafından tercih ediliyor. Kilitten dışarı taşan bir dil görünmüyor olması nedeniyle daha minimalist ve bütün bir görüntü sunan manyetik kapı kilitleri, diğer avantajları ile de git gide daha fazla tercih edilmeye başlanmış durumda.

Arkasında yatan teknoloji oldukça basit ve bir o kadar da özen gösterilmiş bir sisteme dayanıyor. Manyetik bir dil, karşılıkta bulunan ters kutuplu manyetik alanla karşılaşınca dışarı doğru çıkıyor ve kapının hareket etmesine engel oluyor. Burada kullanılan malzemelerin kalitesi, hem sessiz ve pürüzsüz bir çalışma, hem de uzun ömür açısından kritik öneme sahip.

Colcom burada uzun süredir otomobil endüstrisi dahil bir çok alanda kendini ispatlamış bir malzeme olan bir polioksimetilen termoplastik sistem kullanıyor. Bu sayede sık sık açılıp kapanan kapıda malzemenin ömrünün erkenden tamalanması ve buna bağlı problemlerin önüne geçiliyor. Polioksimetilenin en önemli özelliği, uzun yıllar boyunca dilin hem sertliğini ve formunu, hem de pürüzsün kayganlığa sahip yüzeyini koruyor olması. Bu sayede tüm Colcom ürünlerinde olduğu gibi alışmış olduğunuz performans uzun yıllar devam ediyor.

Bu resim için metin sağlanmadı

Manyetik kapı kilitleri estetik olarak çok daha şık durmakla birlikte, elbette sadece tek bir avantaja sahip değiller. Kullanım alanına göre bir çok fayda sunabilmekle birlikte, genellikle aşağıda yer alan özellikleri manyetik kilitleri rakipsiz yapan unsurlar arasında:
  • Yön seçimi gerektirmeyen evrensel düz dil sayesinde kapının yönüne göre dil üzerinde bir değişiklik işlemi gerektirmez.
  • Karşılığa sürtünen veya vuran bir dil yerine, kapı tamamen kapandığında yuvasına oturan manyetik dil sayesinde kapınızda zaman içerisinde hoş görünmeyen aşınmalar gerçekleşmez.
  • Kilit ve karşılık arasında bir sürtme/çarpma yaşanmadığı için kapı mekanik kilitlere kıyasla çok sessiz şekilde kapanır.
  • Kapıdan dışarı çıkan bir dil olmadığı için kazara kıyafetinizin veya aksesuarlarınızın takılma, yırtılma riski ortadan kalkar.


manyetik kilit
Colcom kilit ailesinde yer alan yatay şık kilit grubu LOQ serisi, tüm versiyonlarında manyetik kilit seçeneği de sunarak  arzu edilen görünümde kaliteli bir kapı deneyimi yaşamanıza olanak sağlıyor.

Kapısında farklı bir tasarım ve minimalist çizgiler tercih edenler ise Colcom'un en çok beğenilen kilidi olan düşey kilit 620E'yi de yine manyetik seçenekleri ile tercih edebiliyorlar. Ayrıca LOQ Serisinde yer alan WC kilitleri 685 ve 686'yı da yine manyetik seçenekleri ile uygulamak mümkün.

manyetik kilit